به جرات می توان گفت بسته آموزشی نرم افزار آرسافت Rsoft که در این وب سایت به شما پژوهشگر گرامی معرفی و عرضه می گردد، بهترین و کامل ترین بسته آموزشی آرسافت تهیه شده تاکنون است و مشابه آن نه تنها به زبان فارسی حتی به زبان انگلیسی نیز وجود ندارد. این بسته آموزشی توسط دکتر سقایی تهیه و ضبط شده که آموزش های ایشان چون همیشه با بیانی روان و شیوا همراه است و برای جلوگیری از خستگی مخاطب سعی شده مدت زمان هر آموزش بیشتر از 45 دقیقه نباشد. از نکات مهم این بسته، اشاره به جزئیات، بیان مفاهیم همراه با ارجاع به منابع علمی مناسب است. این آموزش با انجام پروژه های متنوعی همراه است. بنابراین با زبانی ساده در کنار آموزش نرم افزار، ساختارهای متنوع معرفی و روش استخراج پارامترهای مختلف بیان خواهند شد. در این بسته آموزشی سعی شده ماژول های کاربردی، اصول کلی، مفاهیم همراه با مثال های متنوع برگرفته از مقاله های معتبر آموزش داده شود طوری که کاربران پس از مشاهده فیلم های آموزشی به سادگی قادر به پیاده سازی ساختارهای متنوع خود توسط این نرم افزار باشند.
آرسافت ( RSoft 2014 ) یکی از بهترین نرم افزارهای موجود برای طراحی و تحلیل ساختارهای نوری شامل ساختارهای تک لایه، چند لایه و به ویژه ساختارهای مبتنی بر بلورهای فوتونی تک، دو و سه بعدی است. محققان با استفاده از این نرم افزار قادر خواهند بود تا قبل از پیاده سازی عملی ادوات نوری به بررسی رفتار انتشاری در حوزه های زمان و فرکانس پرداخته و اصلاحات لازم را انجام دهند و با تغییرات مطلوب قبل از پیاده سازی ساختاری بهینه را ارائه دهند. این نرم افزار با استفاده از ماژول های منحصر به فرد خود، محیط نسبتا ساده با کاربری بسیار ایده آلی برای کاربران فراهم نموده است. طوری که پژوهشگران با استفاده از اسناد راهنما و مثال های متنوع آن به سادگی می توانند به مهارت کافی در این خصوص دست یابند. ساختار ماژول شکل این نرم افزار باعث شده تا کاربر وابسته به نیاز خود نسبت به یادگیری آن ماژول اقدام نماید و لازم نباشد تا سایر بخش های نامرتبط با موضوع را یاد بگیرد. این نرم افزار علاوه بر کاربردهای صنعتی برای طراحی و پیاده سازی افزاره های نوری به طور گسترده ای مورد توجه محققان در دانشگاه های معتبر دنیا قرار گرفته طوری که هر ساله شبیه سازی عددی بسیاری از مقاله های مجله های معتبر با این نرم افزار انجام می شود طوری که تصور تحلیل و طراحی ساختارهای نوری خصوصا بلورهای فوتونی بدون آن امکان پذیر نیست.

آموزش های ما

آموزش ماژول FEMSIM
شرکت Synopsys نخست برای بهره مندی از مزایای روش تفاضلی محدود در حوزه زمان FDTD شامل سادگی و سرعت بالای اجرا، ماژول FullWAVE را معرفی کرد. اما پس از مدتی با پیشرفت پردازنده ها، ارائه ابزاری برای تحلیل میدان نوری درون ساختار با دقت بالا اهمیت پیدا کرد. برای همین منظور این شرکت ماژول FEMSIM را ارائه داد. همانطور که از نامش مشخص است این ماژول با استفاده از روش اجزا محدود FEM ساختار را مش بندی نموده سپس معادلات ماکسول را بر روی هر یک از مش ها حل می کند.
توضیحات بیشتر
در واقع این شرکت با ارائه ماژول های FullWAVE و FEMSIM، مزایای نرم افزار لومریکال و کامسول را به طور همزمان برای کاربران فراهم نموده است. ماژول FEMSIM دارای کاربردهای فراوانی شامل محاسبه و ترسیم مد پایه میدان، ضریب شکست موثر، پاشندگی و تلفات در هر طول موج درون ساختار طراحی شده است.
در این آموزش بر خلاف سایر آموزش ها، یک مقاله بسیار معتبر ISI خط به خط مطالعه و تفسیر و تحلیل می شود. ساختار آن در محیط نرم افزار آرسافت RSoft طراحی و شکاف باند ترکیبی آن وابسته به پارامتر Kz رسم می شود. سپس با استفاده از ماژول FEMSIM میدان نوری پایه درون ساختار بررسی و برای مد اصلی میدان در هر طول موج ضریب شکست موثر و تلفات محاسبه خواهند شد و در پایان با استفاده از برنامه نوشته شده در نرم افزار متلب به بررسی پاشندگی مرتبه 2 تا 8 خواهیم پرداخت. (کلیه فایل ها در این بسته در اختیار شما قرار می گیرد).
آموزش ماژول BandSOLVE
ماژول محاسبه گر ساختار باند ( BandSOLVE ) یکی از مهمترین ابزارهای نرم افزار آرسافت است که از آن برای تحلیل و محاسبه ساختار باندی بلورهای فوتونی یک، دو و سه بعدی به صورت میله های دی الکتریک در بستر هوا و حفره های هوا در بستر دی الکتریک استفاده می شود. این ماژول با استفاده از روش بسط موج تخت PWE ساختارهای باندی مدهای TE و TM را راستاهای انتشاری محاسبه می کند و با استفاده از آن باند ممنوعه ( شکاف باند فوتونی ) را رسم می نماید.
توضیحات بیشتر
آموزش های ماژول BandSOLVE شامل موارد زیر است:
1- آشنایی با بلورهای فوتونی ( فوتونیک کریستال )
2- آشنایی با راهنمای نرم افزار و مراجع موجود
3- طراحی ساختارهای بلور فوتونی دوبعدی میله ای (میله های دی الکتریک در بستر هوا) با شبکه های مربعی و مثلثی ( شش وجهی ) با استفاده از بخش Utility و روش محاسبه ساختار باند و تحلیل باند ممنوعه ( شکاف باند فوتونی )
4- روش استفاده از قابلیت اسکنر نرم افزار برای بررسی تاثیر تغییر پارامترها بر شکاف باند فوتونی (برخی از پارامترها شامل شعاع میله های دی الکتریک، تغییر دی الکتریک و Kz هستند).
5- ایجاد باند هدایت با حذف تعدادی از میله های دی الکتریک و تاثیر آن بر انتشار نور درون ساختار همچنین نمایش میدان نوری درون ساختار
6- روش انتخاب سلول واحد و ابر سلول ( سوپر سلول ) برای محاسبه ساختارهای باندی
7- طراحی و تحلیل ساختارهای بلور فوتونی یک بعدی
8- طراحی ساختار بلور فوتونی دوبعدی اسلب (حفره های هوا در بستر دی الکتریک) با شبکه های مثلثی و مربعی
آموزش نرم افزار آرسافت RSoft
آرسافت ( RSoft 2014 ) یکی از بهترین نرم افزارهای موجود برای طراحی و تحلیل ساختارهای نوری شامل ساختارهای تک لایه، چند لایه و به ویژه ساختارهای مبتنی بر بلورهای فوتونی تک، دو و سه بعدی است. محققان با استفاده از این نرم افزار قادر خواهند بود تا قبل از پیاده سازی عملی ادوات نوری به بررسی رفتار انتشاری در حوزه های زمان و فرکانس پرداخته و با در اختیار داشتن ضرایب خطی و غیرخطی، اصلاحات لازم را انجام دهند و با تغییرات مطلوب قبل از پیاده سازی ساختاری بهینه را ارائه دهند.
توضیحات بیشتر
آموزش نرم افزار آرسافت شامل موارد زیر است:
1- معرفی کلی نرم افزار آرسافت
2- معرفی منوهای نرم افزار آرسافت و آشنایی با بخش ویزارد
3- معرفی ماژول های مختلف نرم افزار
4- معرفی راهنمای نرم افزار و آشنایی با Winplot
5- معرفی بخش ویراستار سراسری و پیکربندی آن
6- معرفی بخش سمبل ها و روش تنطیم مقادیر
7- معرفی قطعات مختلف در محیط Cad
8- معرفی منابع ورودی و مانیتورها
9- معرفی اسکنر و بهینه ساز
10 - معرفی سیمولاتور اجرایی در ماژول های مختلف
11- طراحی و ترسیم ساختار در محیط Cad نرم افزار
12- آشنایی سریع با طراحی بلورهای فوتونی
آموزش شبیه سازی مقاله های معتبر ISI
امروزه یکی از مشکلات پیش رو دانشجویان تحصیلات تکمیلی خصوصا دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد انتخاب موضوع پروپوزال، انتخاب مقاله های معتبر و کاربردی در این زمینه است حل این مشکل در این بسته آموزشی دنبال می شود. مطالعه دقیق، تحلیل و تفسیر مقاله های معتبر نمایه شده توسط پایگاهای نمایه سازی Scopus و Thomson همچنین شبیه سازی مقاله ها از صفر تا صد توسط مجموعه ماژول های موجود در نرم افزار آرسافت باعث می شود که پژوهشگر علاوه بر آموزش روش مطالعه مقاله ها، استخراج نکات و پارامترهای کلیدی مقاله، انتخاب موضوع پایان نامه بر اساس یافته های جدید از هر مقاله با روش شبیه سازی منطبق با ماژول های متفاوت نرم افزار آشنا شود سپس با آگاهی در بازه کوتاه زمانی مراحل اولیه را پشت سر بگذارد.
توضیحات بیشتر
1- مطالعه دقیق و شبیه سازی مقاله طراحی گیت تمام نوری OR مبتنی بر بلور فوتونی (ماژول FullWave)
2- شبیه سازی محاسبه ساختارهای باندی بلورهای فوتونی مختلف و استخراج شکاف باند فوتونی (ماژول BandSOLVE)
3- مطالعه دقیق و شبیه سازی فیبر بلور فوتونی هسته تهی و استخراج ضرایب مختلف و بررسی انتشار (ماژول FEMSIM)
4- مطالعه دقیق، محاسبه و شبیه سازی نور کند در موجبر بلور فوتونی (ماژول FullWave)
(این بخش از آموزش به تفکیک ماژول ها در ماژول های مربوطه قابل ارائه است)
آموزش ماژول BeamPROP
ماژول BeamPROP یکی از ابزارهای نرم افزار آرسافت مبتنی بر روش تفاضلی محدود پیشرفته انتشار پرتو BPM است. کاربران پس از طراحی ساختارهای دو و سه بعدی به صورت تک یا چند لایه در محیط Cad نرم افزار و اختصاص مواد مورد نظر به هر لایه تعریف شده، با استفاده از این ابزار، رفتار انتشاری نور درون ساختار، مدهای محاسبه شده، همچنین پارامترهای کلیدی شامل ضریب شکست موثر، پاشندگی را به ترتیب مشاهده و محاسبه می نمایند. از این ابزار در طراحی موجبرها، فیبرهای معمولی و بلور فوتونی همچنین طراحی تداخل سنج ها و ادوات سیستم های مخابرات نوری و مدارهای مجتمع نوری استفاده می شود. این ابزار به سادگی با سایر نرم افزارها مشابه Zemax ، SPICE ، PICSES و نظایر آن ارتباط برقرار می کند.
توضیحات بیشتر
آموزش های ماژول BeamPROP شامل موارد زیر است:
معرفی کلی ماژول BeamPROP و آشنایی با اسناد راهنما
طراحی و تحلیل یک موجبر معمولی دو بعدی
طراحی و تحلیل یک فیبر به صورت سه بعدی
پیاده سازی و شبیه سازی ساختارهای چند لایه و ترسیم و تحلیل مدهای محاسبه شده
محاسبه ضریب شکست موثر، پاشندگی بر حسب طول موج در فیبر معمولی
آموزش ماژول FullWAVE
ماژول فول ویو FullWAVE یکی از پرکاربردترین ابزارهای نرم افزار آرسافت RSoft است که برای تحلیل و نمایش انتشار میدان های نوری (شدت میدان الکتریکی، مغناطیسی یا توان منبع) در درون ساختارهای معمولی و بلور فوتونی (فوتونیک کریستال) استفاده می شود که این ماژول نرم افزاری حل معادلات ماکسول را به روش عددی تفاضلی محدود حوزه زمان FDTD انجام می دهد این روش از سرعت و دقت مطلوبی برخوردار است. با استفاده از این ابزار می توان پاسخ فرکانسی ساختار ساختارهای مختلف را بدست آورد. این ماژول دارای کاربردهای فراوان برای طراحی موجبرها ، اسپلیترها ، فیلترها ، مالتی پلکسر و دی مالتی پلکسرها ، مبدل ها ، بافرها، گیت های منطقی و نظایر آن در ساختارهای معمولی و بلورفوتونی است.
توضیحات بیشتر
این بسته آموزشی شامل 12 ساعت فیلم آموزش در خصوص آشنایی با این ماژول و کاربردهای متنوع آن است
1- آشنایی با ماژول FullWAVE
2- طراحی تشدیدگر حلقوی مبتنی بر میله های دی الکتریک و بلورهای فوتونی
3- طراحی گیت های منطقی
4-طراحی اسپلیتر توان
5-طراحی میکرو کاواک
6- تعریف مواد با ضریب شکست متغیر بر حسب طول موج (مواد پاشنده)
7- تعریف مواد غیرخطی
8- پلاسمونیک
9- بررسی ساختارها با مواد با ضریب شکست منفی
10- نور کند

منابع علمی و نرم افزارها

مثال های کاربردی

ارائه مثال های کاربردی برای آشنایی و کار بیشتر با هر یک از ماژول های نرم افزار آرسافت RSoft. این مثال های برگرفته از آموزش های وب سایت Synopsys شرکت تولید کننده نرم افزار هستند که بسیاری از آنها شبیه سازی مجدد برخی مقاله های معتبر می باشند.

مقاله های معتبر کاربردی

ارائه معتبرترین مقاله ها با کاربردهای طراحی موجبر ، اسپلیتر ، سوئیچ ، مالتی پلکسر ، دی مالتی پلکسرها ، مبدل ، گیت های منطقی ، و نظایر آن. این بخش به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پژوهشگران کمک شایانی در یافتن عناوین تحقیق پایان نامه می نماید.

نرم افزار آرسافت

ارائه نرم افزار آرسافت 5 و 7: این نرم افزار از بخش غیرخطی به طور کامل پشتیبانی می کند و هیچ محدودیتی در تعداد نصب و زمان فعال بودن آن وجود ندارد. از ویژگی های بارز آن، اضافه شدن تعداد زیادی از ابزارهای پرکاربرد در کنار سادگی کاربری آن است.

کتاب ها و اسناد راهنما

در هر بخش از آموزش سعی شده که به اختصار مفاهیم مورد نیاز قبل از انجام شبیه سازی توضیح داده شوند. اما با توجه به گسترده بودن مطالب و ضرورت درک بیشتر برخی از آنها، کتاب های فارسی و لاتین همچنین اسناد راهنما ارائه شده است.

جدول قیمت های بسته های آموزشی مختلف نرم افزار آرسافت RSoft

لینک دانلود این بسته آموزشی پس از خرید برای شما ایمیل خواهد شد و شما به سادگی و با بالاترین سرعت ممکن قادر به دانلود ان هستید