فیبر به خانه

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فیبر به خانه (FTTH) یا (FTTP فیبر به محل) به معنی ارائه‌ی اتصال پهن باند داده‌ (به عنوان مثال برای دسترسی به اینترنت، تلفن، و ویدئوی مورد تقاضا، که خدمات سه گانه بازی نیز گفته می‌شود) به خانه‌های مسکونی و ادارات کوچک به طور مستقیم با الیاف نوری گفته می‌شود. این روش جایگزینی فنی برای مدل فیبر به گره (fiber to the node) است که در حال حاضر رواج دارد، در روش فیبر به گره انتقال داده‌ توسط فیبر تنها به برخی از گره‌ها که در یک ساختمان مرکزی و یا کابین کنار جاده‌ای قرار گرفته‌اند، صورت می‌گیرد و ازآنجا توزیع به ساختمان‌های مختلف با کابل‌های مسی انجام می‌شود.

 روش FTTH  در اشکال مختلف فنی مانند شبکه‌های نوری فعال(Active) و غیرفعال(Passive)، ارائه می‌گردد. شبکه‌های فعال، دارای طراحی قطعات اپتوالکترونیکی، مانند مدارات مجتمع فوتونیکی(Photonic Integrated Circuit)، برای استفاده در سوئیچ‌زنی و زیرساخت، هستند و قادر به ارائة ارتباطات دوطرفه‌ی بسیار سریع هستند. از آنها می‌توان برای پیاده‌سازی نقطه به نقطه(Point to Point) اترنت(Ethernet) استفاده کرد، که اغلب در اروپا مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر، شبکه‌های غیرفعال نوری (PON ها) که بر پایه‌ی مقسم‌های غیرفعال(Passive splitter) (پشت تقویت‌کننده‌های قدرت فیبری آرایش یافته‌اند) که سیگنال‌ها را به مشترکین توزیع می‌کنند. ممکن است سیگنال‌ها برای کاربران مختلف، به صورت همتافته(Multiplex)، ارسال شود، به عنوان مثال، به روش همتافتگری تقسیم زمانی(Time Division Multiplexing) انجام شود. عملیات سوئیچ‌زنی و زیرساخت پس از این در ساختمان مرکزی انجام می‌شود، در این روش نرخ ارسال داده اغلب بسیار کوچک‌تر از نرخ دریافت داده است. اینکه کدام روش مناسب‌تر است بستگی به نوع نیازمندی‌ها (به عنوان مثال پهنای باند دانلود و آپلود کاربر و فاصله هر چه کوچک‌تر با آنها) دارد.

 

 

فیبر در مسافت‌های بسیار طولانی ظرفیت انتقال بسیار زیادی ارائه می‌دهد، به صورتی که به راحتی برای اتصال به اینترنت، سرعت 100  مگابیت بر ثانیه و بیشتر را ممکن می‌کند. استانداردهای حال حاضر داده، در پایین دست، با سرعت‌های 1  گیگابایت بر ثانیه (EPON) و یا 5/2 گیگابایت بر ثانیه (GPON)، استفاده می‌کنند که بین ده‌ها تن از کاربران به اشتراک گذاشته می‌شوند. استاندارد جدیدی برای 10 گیگابایت بر ثانیه درحال توسعه است. چنین ظرفیتی در واقع به مراتب بالاتر از نیازهای فعلی مشتریان معمول است، بنابراین این موضوع می‌تواند مورد سؤال باشد که با توجه به اینکه قطعات الکترونیک نوری، برای کار، در مقایسه با تجهیزات معمول الکترونیکی، گران‌تر و ظریف‌تر هستند آیا در هر مکانی، استفاده از فیبر اقتصادی است. با این حال طرفداران FTTH  عقیده دارند که تابحال در طول زمان تقاضا برای چنین کالاهایی با ارائه‌ی خدمات در دسترس، برای آنها افزایش پیدا کرده و مشتریان راه استفاده از آنها را یافته‌اند، برای مثال همان‌طور که انتظار می‌رود FTTH، می‌تواند پایه‌ای برای پخش ویدئویی مورد تقاضا باشد، که در آن مقادیر زیادی از داده‌های ویدئویی را می‌توان از سرور مرکزی دریافت کرد. از این منظر، این بحث به یک سؤال تبدیل می‌شود که با این وجود آیا حافظه‌های سخت چند گیگابایتی و حافظه‌ی اصلی چند مگابایتی برای رایانه‌های شخصی واژه پرداز واقعا جواب‌گوی این سیستم هستند؟ این سؤال، در اوایل سال 1990  مطرح شد.

برای ارائه دهندگان این سرویس، حداقل این سؤال باقی می‌ماند که زمان و مکان شروع برای سوئیچ به حالت FTTH  چه وقت و کجا باشد: در همه جا، در هر زمان؟ و یا ابتدا، تنها در مناطقی که به نظر می‌رسد از لحاظ اقتصادی معقول‌ترین هستند. بدیهی است، چنین تصمیم‌گیری نه تنها در حال حاضر به زیرساخت موجود بستگی دارد، بلکه به بسیاری از سؤالات که پاسخ همه آنها دشوار است، نیز بستگی دارد، به طور نمونه، نحوة گسترش استفاده از خدمات سرویس‌های با پهنای باند زیاد(Broadband services)، در آینده (شاید در برخی از بازارهای هدف خاص) و یا مقررات عمومی، قیمت قطعات، مسائل مختلف در سطح سیستم، و البته آنچه را که رقبای محلی نیز انجام خواهند داد.

به طور ویژه، در ژاپن هم اکنون سرمایه‌گذاری‌های عظیمی جهت پیاده‌سازی فن‌آوریFTTH  در دست انجام است. تولید کنندگان سعی می‌کنند برای مقابله با چالش‌های اقتصادی در زمینه‌ی تولید، از ترکیب اندازه‌ی بهرة حجمی و پیشرفت‌های فنی، استفاده کنند، مانند تولید فیبر بلور فوتونیکی(Photonic crystal fiber) غیرحساس به خمش و بهبود اتصالات فیبری(Fiber connector) که نصب این‌گونه سیستم‌ها را ساده‌تر می‌سازد، حتی در نهایت وقتیکه به شما گفته شود کار را به شیوه خودتان تمام کنید. از عواملی که تا حد زیادی در ژاپن ازFTTH حمایت می‌کنند، تراکم مکانی بالای جمعیت، که اتصال بسیاری از کاربران در یک منطقه‌ی کوچک را باعث می‌شود و شیفتگی گسترده مردم به تجهیزات دارای فن‌آوری بالا می‌توان نام برد.

یکی دیگر از علت‌های افزایش استفاده از FTTH، افزایش حجم داده‌ها برای خدماتی مانند نمایش ویدئویی خواهد بود، که بدین ترتیب، این ظرفیت مسلما به زیرساخت اینترنت منتقل خواهد شد، و می‌بایست به طور متناسب گسترش یابد. همچنین مخفف FTTX، نیز وجود دارد که در آن "X" یکی از موارد، به عنوان مثال H خانه(Home)، N گره(node)، B کسب و کار(business)،C پیاده‌رو(Curb)، و یا P محل(premises)، است.