مزیت های انرژی خورشیدی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

انرژی خورشیدی یعنی منبع انرژی که از خورشید بصورت پایدار و یکنواخت در طول سال ساطع می شود.از آن جایی که منابع تجدید ناپذیر در سال های آینده رو به زوال خواهند بود، ضروریست که منابع تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی جایگزین شوند. البته این انرژی چند اشکال دارد، دو مورد اساسی آن هم بالا بودن هزینه و در دسترس بودن آفتاب فقط در طول روز است.

 

انرژی خورشیدی یعنی منبعی از انرژی که از خورشید بصورت پایدار و یکنواخت در طول سال ساطع میشود. از آن جایی که منابع تجدید ناپذیر در سال های آینده رو به زوال خواهند بود، ضروریست که منابع تجدید پذیر مانند باد, قوه محرک مولد برق, جزر و مد و زیست توده جایگزین شوند. مزیت اصلی انرژی خورشیدی آن است که می‌تواند به راحتی توسط کاربران تجاری و خانگی نصب گردد چراکه نیازی به هیچ تجهیزات بزرگ و جاگیر، مانند تجهیزاتی که در انرژی بادی و حرارتی موردنیاز است، نیست. انرژی خورشیدی نه تنها برای مردم بلکه برای محیط هم منفعت دارد. یکی از منابعی که به وفور از آن استفاده می‌شود، انرژی خورشیدی است.

البته انرژی خورشیدی چند اشکال دارد، ضروریست که از طرفداران و مخالفان قبل از نصب صفحات خورشیدی در منزل یا محل کارتان نظرسنجی کنید. انرژی خورشیدی دو زیان اساسی دارد آن هم بالا بودن هزینه و در دسترس بودن آفتاب فقط در طول روز است.


 

توماس ادیسون می گوید: من پولم رو صرف انرژی خورشیدی می‌کنم. عجب منبع پرتوانی ! امیدوارم قبل از این که نفت و ذغالمون تموم شود به فکرش بیفتیم.


 

انرژی خورشیدی مزیت های زیادی در مقابل منابع سنتی مثل نفت و زغال سنگ دارد. نه تنها تجدید پذیر است بلکه از محیط زیست هم محافظت می کند. در ادامه به چند مزیت این انرژی خواهیم پرداخت.

 

۱. انرژی خورشیدی، صنعتی بدون آلایندگی

انرژی خورشیدی جایگزینی است برای سوخت فسیلی چرا که تمیز, قابل اطمینان, و تجدید پذیر است و آلوده کننده نیست. این انرژی هوا را با گازهای مضری مثل کربن دی اکسید, نیتروژن اکسید و سولفور اکسید آلوده نمی کند. بنابراین، ریسک تخریب محیط کاهش میابد. انرژی خورشیدی همچنین نیازی به سوخت برای ایجاد جریان الکتریکی ندارد بدین معنی که مشکلات حمل و نقل سوخت یا ذخیره سازی مواد زائد رادیواکتیو را ندارد.

۲. انرژی خورشیدی، منبع تجدید پذیر

انرژی خورشیدی یک منبع تجدید پذیر است که از آن تا وقتی که خورشید وجود دارد می توان استفاده کرد. آفتاب در سرتاسر زمین در دسترس است. این انرژی را می توان با نصب صفحات خورشیدی تحت کنترل قرار داد که وابستگی ما را به کشورهای دیگر برای تامین برق توسط منابع زغال سنگ کاهش می دهد. با این که انرژی خورشیدی در هنگام شب و روزهای ابری تولید نمی شود ولی به طور مدوام می توان از آن در هنگام روز استفاده کرد. انرژی ساطع شده از خورشید ثابت و منبع انرژی دائمی است و می توان آن را در مکان های دوردست استفاده کرد.

 ۳. تعمیر و نگهداری آسان

سلول های خورشیدی چندان به نگهداری و اجرای طولانی نیاز ندارند. بیشتر صفحات خورشیدی را می توانیم هر موقع که بخواهیم استفاده کنیم. البته, هزینه ی اولیه صفحات خورشیدی بالا است اما عملا هزینه های بعدی صفر خواهد بود. هزینه ی اولیه که موجب ضرر شده است می تواند در دراز مدت جبران شود که حدود ۱۰ الی ۱۵ سال است. جدا از این، صفحات خورشیدی آلودگی صوتی یا مواد سمی ایجاد نمی کنند.

 ۴. نصب آسان پنل های خورشیدی

نصب صفحات خورشیدی ساده بوده و نیازی به سیم، کابل یا منبع انرژی دیگری ندارند. برخلاف ایستگاه‌های انرژی زمین گرمایی و باد که نیازمند ماشین آلات حفاری اند، صفحات خورشیدی نیازی به آنها نداشته و می‌توانند در پشت بام نصب شوند، یعنی نیازی به یک مکان جدید ندارند و هر خانه یا مکان تجاری می تواند تامین برق خود را تضمین کند. علاوه بر این، آنها را می توان با روش های جدید توزیعی نصب کرد، یعنی نیازی به تاسیسات مقیاس بزرگ نیاز نیست. با پیشرفت فناوری و افزایش تولیدات، قیمت صفحات خورشیدی اندکی پایین آمده است. مکان هایی که در آنجا هزینه برق بالا است، زمان بازپرداخت ها حتی می تواند پایین تر باشد.

۵. مورد استفاده صفحات خورشیدی در مناطق دوردست

انرژی خورشیدی می تواند مزیت بزرگی باشد برای مناطقی که به کابل های انرژی دسترسی ندارند. انرژی خورشیدی گزینه خیلی خوبی است برای خانه ها، صنایع و کارگاه های دوردستی که برق کشی به آن مناطق دشوار یا پر هزینه است. صفحات خورشیدی، مادامی که امکان جذب نور خورشید وجود داشته باشد، می توانند به منظور تولید انرژی خورشیدی راه اندازی شوند.

 ۶. ماندگار بودن سلول های خورشیدی

سلول های خورشیدی هیچ گونه صدایی تولید نمی کنند و قسمت‌های متحرک ندارند، درنتیجه ماندگاری آن ها افزایش پیدا کرده و نیازی به نگهداری و تعمیرات آنچنانی ندارند. انرژی خورشیدی راه حل‌های موثری برای مشکلات انرژی در مکان هایی که به هیچ وجه برق ندارد فراهم می کند. تکنولوژی انرژی خورشیدی هرازگاهی رشد مداوم و پیوسته را تجربه می کند. از آنجایی که منابع تجدید ناپذیرمان شروع به کاهش کرده اند, ضروریست که تمام دنیا به سمت منابع تجدید پذیر بروند.

هرچند دلایلی برای استفاده نکردن از انرژی خورشیدی بطور وسیع وجود دارد. از آن‌جایی که فناوری و تکنولوژی بهبود پیدا می کند می بایست بر معایب انرژی خورشیدی غلبه کرد و هنگامی که مردم شروع به درک مزایای انرژی خورشیدی می کنند، کارکرد آن افزایش پیدا خواهد کرد.