راه‌اندازی خط تولید گرافن

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شرکت سمتریکس قصد دارد خط تولید جدیدی برای تولید گرافن راه‌اندازی کند. در این خط تولید که قرار است تا 6 ماه آینده آغاز به کار کند، برای مقابله با افزایش گازهای گلخانه‌ای، از روش‌های زیست‌سازگار استفاده خواهد شد. سمتریکس (Cemtrex) یک شرکت تولید کننده صنعتی است که اخیراً اعلام کرده درصدد ایجاد خط تولید پایلوت برای تولید گرافن است. قرار است در حین فرآیند، تولید گاز دی‌اکسیدکربن خارج شده از دودکش نیز کنترل شود. این شرکت اعلام کرده که این خط تولید تا شش ماه آینده آغاز به کار می‌کند.

 سمتریکس در حال حاضر ارتباط نزدیکی با کنوانسیون ملی تغییرات آب و هوایی (UNFCCC) دارد و طی چند سال گذشته نیز روی پروژه‌های توسعه ‌این کنوانسیون همکاری داشته است.

در این راستا سمتریکس فناوری موسوم به VAMOX برای کاهش متان خارج شده از دودکش‌ها ارائه کرده است؛ گاز متانی که از وخت‌های فسیلی تولید شده و با این فناوری تبدیل به ترکیبات کربنی می‌شود. در حال حاضر توجه جهانی نسبت به کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای افزایش یافته است. به همین دلیل خط تولیدهای این شرکت نیز شروع به فعالیت‌های تحقیقاتی برای بهبود این بخش کرده‌اند.

در گام اول، این شرکت تحقیقات پایه را برای ارزیابی نوعی جدیدی از نانوذرات گرافنی آغاز کرده است. این شرکت قصد دارد دی‌اکسید گوگرد، اکسید نیتروژن و دی‌اکسید کربن را از خروجی‌های خود مهار کرده و با این مواد گرافن تولید کند.

ساگار گوویل، مدیرعامل شرکت سمتریکس، می‌گوید: «در یک دهه آینده ما پیش‌بینی می‌کنیم که بازار کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای بهبود یابد و ما باید بتوانیم موقعیت کسب و کار خود را در این حوزه تقویت کنیم. برای این کار باید فناوری‌های جدیدی توسعه دهیم. ما قصد داریم با استفاده از روش‌های زیست‌سازگار اقدام به تولید گرافن کنیم.»

سمتریکس در حوزه تولید مواد و ساختارهای پیشرفته مورد استفاده در الکترونیک و تجهیزات صنعتی فعالیت دارد.