درمان آلزایمر با استفاده از نور

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

محققان موسسه KAIS کره جنوبی با استفاده از یک ترکیب آلی زیست سازگار به نام پورفیرین و نورآبی حاصل از لامپ LED، موفق به سرکوب پروتئین بتا آمیلویید شدند. بتا آمیلویید، پروتئینی است که در مغز وجود دارد و انباشتگی غیر نرمال آن سبب ایجاد پلاک می شود که عامل بسیاری از بیماری های عصبی از جمله آلزایمر است.

 زمانی که نور به پورفیرین می تابد، مولکول ها تحریک (برانگیخته) می شوند و سپس به حالت غیر برانگیخته (حالت پایه) بر می گردند و در این حالت اکسیژن فعال تولید می کنند. اکسیژن فعال سبب اکسیدشدن پروتئین بتا آمیلویید می شود و با ترکیب با این پروتئین، از انباشتگی غیر طبیعی آن جلوگیری می کند. 

این آزمایش روی مگس میوه موفقیت آمیز بوده است و آسیب سیناپس، ماهیچه و سلول های عصبی را کاهش داده است. محققان بر این باورند که نور درمانی علاوه بر کاهش مصرف دارو در درمان بیماری، عوارض جانبی را نیز کاهش می دهد. این روش علاوه بر درمان انواع بیماری های سیستم اعصاب، در درمان آلزایمر نیز موثر است. در حال حاضر 46.8 میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و این تعداد تا سال 2050 میلادی، به 131.5 میلیون نفر به ویژه در کشورهای در حال توسعه می رسد.  نتایج این تحقیقات در شماره اخیر نشریه آنلاین Angewandte Chemie منتشر شده است.